Chemický peeling AHA – vrásky

Vyhlazení vrásek a omlazení pleti;
aplikace chemického peelingu AHA – speciální zmlazující kúra

 

Co to znamená AHA?

Ovocné kyseliny, neboli AHA (alpha hydroxy acids), se vyskytují např. ve víně, citronech, jablkách, cukrové řepě a kyselém mléce. Obzvláště kyselina glykolová z cukrové řepy je vhodná pro použití v kosmetice, protože má nejmenší velikost molekuly a může nejlépe proniknout do pleti. V USA se používají ovocné kyseliny již několik let v medicíně, zejména při ošetření akné a kožních nemocí. Téměř mimoděk byl objeven také jejich účinek na vyhlazení vrásek, čímž se staly jednou z nejzajímavějších látek posledních let.
Mezitím už několik amerických i evropských vědců dokázalo a doložilo mnohými testy: ovocné kyseliny opravdu účinně působí na pleť, která po jejich aplikaci vypadá měkčí, hladší a mladší. Malé vrásky mizí a hlubší se zmírňují, mizí také pleťové nepravidelnosti ve zbarvení.

Jak je možný tento účinek?

Vnější vrstva kůže je rohová vrstva. Sestává z několika na sobě ležících buněčných vrstev, které jsou navzájem spojeny lepivou substancí. Mladá a nepoškozená rohová vrstva je poměrně tenká a má zvlněný povrch.Odraz světla od tohoto povrchu dává mladé pleti typicky mladistvý perleťový vzhled. Rohová vrstva prochází typickým regeneračním procesem, vrchní vrstvy opadávají a zespoda se posouvají nové vrstvy buněk.V průběhu lidského života a také pod vlivem vnějších faktorů, jako je např. nadměrná expozice slunečním zářením, se tento regenerační proces zpomaluje. Vnější odumřelé rohové buňky nejsou již kontinuálně schopny odpadávat, nýbrž zůstávají slepeny a rohová vrstva tím ztrácí vlnitost svého povrchu a stává se hrubší. Důsledkem toho neodráží už tak dobře světelné paprsky a působí šedě a unaveně. Kromě toho se lehce tvoří v zbylé rohové vrstvě rýhy a vrásky. Tento jev se dá velice zjednodušeně vysvětlit známým jevem z přírody: starší a hrubší větev se dá zlomit snadněji než mnohem tenčí mladá větvička. Vrásky a trhliny v zhrublé rohové vrstvě umožňují mnohem lehčí přístup bakteriím a virům do spodních vrstev kůže. V důsledku zhrubnutí rohové vrstvy je také obtížnější výživa dalších vrstev a tím je také omezována schopnost tvorby nových buněk. Rohové buňky nemohou už dobře plnit svůj úkol bariéry, takže velká část kožní vlhkosti se zbytečně odpařuje. Výsledkem je suchá pórovitá pleť s mnoha vráskami.

A zde nastupují ovocné kyseliny.

Rozpouští lepivou substanci mezi jednotlivými rohovými buňkami a odumřelé buňky mohou odpadávat a tím uvolňují cestu pro nové buněčné vrstvy, které postupují zespoda. Rohová vrstva se ztenčuje a zpružňuje, jednotlivé rohové buňky získávají zpět svou původní velikost. Dokonce se částečně obnovuje původní vlnitá struktura.

Účinky AHA se dají dokonce zjistit až v bazální vrstvě, jelikož po aplikaci AHA byla registrována zvýšená aktivita buněčného dělení. Bylo zjištěno, že AHA podněcují tvorbu kolagenu a elastinu. Výsledkem je skutečnost, že pleť vypadá mnohem mladší a svěžejší.

Je v tom nějaký háček? Ano, malý, ale přece je: Popsaného účinku se dá dosáhnout jenom u intenzivní kúry AHA s vysokými koncentracemi. Takové koncentrace nelze použít pro domácí ošetření. Patří pouze do rukou odborné kosmetičky, která je pro práci s těmito produkty vyškolena a zná vaše hranice a možnosti.